Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Rhea Space Activity надасть навігаційне корисне навантаження для місії місячного посадкового модуля

Компанія, що розробляє системи навколомісячної навігації, виграла грант на тестування своєї технології в рамках майбутньої комерційної місії з висадки на Місяць.

Компанія Rhea Space Activity оголосила 6 березня про те, що виграла грант NASA у розмірі $ 750 000 в конкурсі TechFlights на політ двох модулів Jervis Autonomy Module (JAM) у складі місячного посадкового модуля під керівництвом компанії Draper, запуск якого заплановано на 2026 рік.

Модулі JAM будуть встановлені на двох космічних апаратах, які функціонуватимуть на місячній орбіті, виконуючи роль ретрансляторів зв’язку для місячного апарату APEX 1.0, який американський підрозділ японської компанії ispace розробить і експлуатуватиме для місії на дальній бік Місяця під керівництвом Draper у рамках програми NASA «Комерційні послуги з доставки місячного корисного навантаження» (Commercial Lunar Payload Services, CLPS). Ці пристрої дадуть змогу кожному космічному апарату автономно визначати свою орбіту за допомогою астрономічної навігації, роблячи знімки і розраховуючи своє положення на основі небесних об’єктів, ідентифікованих на цих знімках.

«JAM дає змогу космічним апаратам місій у глибокому космосі та навколомісячному просторі автономно підтримувати потрібну траєкторію за допомогою астрономічної навігації, яка на 100% не залежить від мережі NASA Deep Space Network (DSN), – сказав у своїй заяві Шон Усман, виконавчий директор Rhea Space Activity. – Це допоможе користувачам уникнути витрат на доступ до DSN і одночасно знизити навантаження на цю мережу, яка часто перевантажена для підтримки місій NASA».

Кожен пристрій JAM буде оснащено камерою, розробкою якої також займається Rhea Space Activity. Крім використання для астрономічної навігації, камери зможуть робити знімки місячної поверхні з високою роздільною здатністю для картографування та інших цілей.

Рон Гаран, виконавчий директор компанії ispace U.S., сказав, що апарати JAM є першим комерційним корисним навантаженням для цієї місії. У рамках програми CLPS на посадковому модулі буде розміщено три геофізичних і космічних прилади NASA. «Ми з нетерпінням чекаємо можливості розмістити додаткові комерційні корисні навантаження в майбутніх місіях, щоб підтримати поширення американської комерційної індустрії на Місяць», – сказав він.

Rhea Space Activity працює над JAM уже кілька років, а в 2021 році отримала інвестиції від SpaceFund для підтримки його розроблення. Компанія також отримала нагороду ВПС США за програмою Small Business Innovation Research (SBIR), щоб розробити «приладову панель місячної розвідки» (“lunar intelligence dashboard”) для моніторингу діяльності космічних апаратів у навколомісячному просторі.

Компанія передбачає й інші застосування JAM, крім місячних місій. «Ця технологія дає можливість космічним апаратам працювати автономно і непоміченими навіть в умовах відсутності GPS, допомагаючи нашій оборонній мережі безперебійно функціонувати на орбіті», – заявив Семюел Лі, фінансовий директор Rhea Space Activity. Це включає в себе версії технології, які можуть «забезпечити дискретні навігаційні та комунікаційні можливості на Землі, підтримуючи наземні, повітряні та морські операції».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України