Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Apex вводить в експлуатацію перше корисне навантаження в рамках першої місії свого космічного апарата Aries

Декілька компаній, які на початку цього місяця запустили свої перші космічні апарати у рамках спільної місії, повідомляють про різний ступінь успіху: від повного введення в експлуатацію до передчасного завершення тестування.

Apex, виробник супутників, який запустив свій перший космічний апарат Aries у рамках місії SpaceX Transporter-10 4 березня, оголосив 25 березня, що на супутнику було введено в експлуатацію перше корисне навантаження, камеру, яка зробила «селфі» космічного апарата із Землею на задньому плані.

Можливість формувати та передавати зображення, як йдеться в заяві компанії, продемонструвала комплексну працездатність космічного апарата, від забезпечення живленням до підтримання зв’язку. Раніше компанія заявила, що змогла встановити контакт із космічним апаратом незабаром після його розгортання та підтвердити, що ключові системи працюють добре.

«Це селфі демонструє, що всі підсистеми нашого супутника добре працюють як окремо, так і разом, – заявив Ієн Сіннамон, виконавчий директор Apex. – Космос – справа непроста, і я, як і раніше, у захваті від нашої команди світового класу, яка зробила це за рекордний термін».

Супутник Aries виконує місію під назвою «Поклик до пригод» (“Call to Adventure”), маючи на борту корисні навантаження для кількох неназваних клієнтів. Невдовзі після запуску Ієн Сіннамон сказав в інтерв’ю, що серед замовників є три «основні оборонні підприємства», корисні навантаження яких варіюються від зв’язку до периферійних обчислень і поінформованості про космічний простір.

«Введення в експлуатацію нашого першого корисного навантаження стало важливою віхою для нашої команди, показуючи, що ми успішно виконали повний обсяг місії, – заявив Макс Бенассі, головний технічний директор Apex. – Ми з нетерпінням чекаємо завершення введення в експлуатацію всіх систем супутника, перш ніж ми допоможемо нашим клієнтам отримати те, що їм потрібно від їхнього корисного навантаження».

Компанія Apex заявила, що очікує надати доступ до цих корисних навантажень своїм клієнтам у «найближчі дні» після завершення остаточного введення в експлуатацію системи наведення, навігації та управління космічного апарата.

Apex є однією з кількох компаній, які запустили свої перші супутники на Transporter-10. Інші повідомили про неоднозначний успіх у введенні в експлуатацію своїх космічних апаратів після запуску.

Компанія Sidus Space, яка запустила свій перший космічний апарат LizzieSat на Transporter-10, заявила 20 березня, що встановила двосторонній зв’язок із супутником. Це відбулося через шість днів після того, як компанія повідомила, що отримала перші сигнали від космічного апарата, але не вказала, чи був цей термін таким, як компанія запланувала, чи він зайняв більше часу, ніж очікувалося. Супутник вагою близько 125 кг несе корисне навантаження для дистанційного зондування та периферійних обчислень. Sidus Space повідомила, що планує запустити ще два LizzieSat до кінця року для підтримки бізнес-напрямку «дані як послуга».

Компанія Atomos Space запустила на Transporter-10 два космічні апарати під назвою Quark-LTE і Gluon з метою демонстрації технологій автономного стикування та дозаправки на орбіті. 5 березня компанія Atomos заявила, що отримала телеметричні дані від обох космічних апаратів, які вказують на те, що вони справні, але виявила, що космічні апарати передають дані з набагато нижчою швидкістю, ніж планувалося. Відтоді компанія працює над покращенням зв’язку та запобіганням перекиданню або обертанню супутників. В останньому повідомленні компанії від 20 березня вона заявила, що готується ввести в експлуатацію силову установку космічного апарата, яка використовуватиметься для демонстрації операцій зближення.

Компанія True Anomaly також запустила на Transporter-10 свої перші два космічні апарати Jackal для тестування «операцій зустрічі та зближення» (“rendezvous and proximity operations”, RPO). 21 березня компанія заявила, що їй знадобився час, щоб ідентифікувати свої космічні апарати серед інших, які брали участь у місії. З такою проблемою також зіткається МО США, оскільки воно відстежує розгортання місій спільного використання, які в деяких випадках можуть мати понад 100 супутників.

«Після розгортання з ракети Falcon 9 ми працювали з іншими операторами супутників, запущених на Transporter-10, щоб обмінятися інформацією про місцезнаходження та підтвердити стан орбіти обох супутників Jackal», – заявили в компанії. Однак один з космічних апаратів, здавалося, не працював. «Хоча початкова телеметрія від Jackal 1 вказувала на те, що супутник був у нормальному стані, ми не змогли перевірити, чи є який-небудь з Jackal в даний час функціональним», – заявили в компанії, але не уточнили цю проблему. Компанія опублікувала, але потім видалила подробиці про проблеми в соціальних мережах.

«Наші перші льотні випробування просунулися настільки далеко, наскільки це було можливо, і ми не очікуємо досягнення решти цілей випробувань, включаючи демонстрацію операцій зустрічі та зближення», – заявили в True Anomaly. Компанія заявила, що працює над другою місією, яку планує запустити в наступному році з вдосконаленням апаратного та програмного забезпечення.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України