Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китай залучає нових партнерів за своїм проєктом Міжнародної місячної дослідницької бази

Китай продовжує додавати нових членів до своєї ініціативи Міжнародної місячної дослідницької станції (International Lunar Research Station, ILRS), але багато з них є субнаціональними або неурядовими організаціями, що свідчить про певні проблеми у процесі залучення партнерів.

Останньою подією стало підписання на початку цього місяця Колумбійською астрономічною асоціацією (Asociación de Astronomía de Colombia, ASASAC) меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в рамках проєкту ILRS з китайською Лабораторією дослідження глибокого космосу (Deep Space Exploration Laboratory, DSEL). DSEL оголосила про угоду 27 березня.

Киргизький державний університет імені Арабаєва підписав Меморандум про взаєморозуміння на початку березня. Індонезійська компанія PT Universal Satelit Indonesia (UniSat) підписала такий документ у грудні 2023 року. Це останні в низці субнаціональних організацій, таких як фірми, університети та астрономічні асоціації, які підписали меморандум про взаєморозуміння з DSEL. Серед інших – Університет Шарджі в Об’єднаних Арабських Еміратах (University of Sharjah of the United Arab Emirates) та Міжнародна асоціація місячних обсерваторій, що базується на Гаваях (Hawaii’s International Lunar Observatory Association, ILOA).

«Схоже, що Китай стикається з більшими труднощами, ніж очікувалося, у залученні партнерів для участі у своїй програмі ILRS. Включення цивільних асоціацій та університетів, ймовірно, відображає відсутність кращих альтернатив», – сказав Марк Жульєн, керівник відділу досліджень Китаю у Французькому інституті міжнародних відносин (IFRI).

Також Марк Жульєн зазначив, що Китай підписав угоду про співпрацю щодо ILRS лише з однією країною – Єгиптом. Китай підписав меморандуми про взаєморозуміння лише з двома державами – Південною Африкою та Пакистаном, а також підписав менш масштабні «спільні заяви про співпрацю» з Венесуелою, Білоруссю та Азербайджаном.

ILRS є очолюваною Китаєм, китайсько-російською ініціативою, започаткованою паралельно та окремо від програми NASA Artemis. Обидва проєкти спрямовані на створення стійкої присутності на Місяці та займаються залученням партнерів.

Російське вторгнення в Україну в лютому 2022 року вплинуло на зусилля з реалізації програми ILRS. Відтоді Китай регулярно не згадує Росію як партнера ILRS, хоча Росія все ще бере участь у проєкті. Російський космічний сектор також постраждав після початку повномасштабного вторгнення, при цьому місія російського посадкового модуля Luna 25, що номінально була частиною ILRS, завершилася невдачею.

Минулого місяця Уругвай став 36-ю країною, яка підписала «Угоди Артеміди», в яких викладено передові методи дослідження Місяця та глибокого космосу. Китай заявив, що має намір створити організацію під назвою ILRSCO для координації ініціативи ILRS. Штаб-квартира буде знаходитися в місті Хефей, провінція Аньхой.

Марк Жульєн зазначив, що космічна співпраця Китаю зараз спрямована на «Глобальний Південь». Це відбувається через відсутність кращих альтернатив і більш широких дипломатичних причин.

«Головна проблема для Китаю в залученні країн «Глобального Півдня» до ILRS полягає в тому, що країни або мають космічну програму та співпрацюють зі Сполученими Штатами, Європою чи Японією, і багато з них уже підписали «Угоди Артеміди» зі США, наприклад Бразилія, Еквадор, Колумбія, Нігерія, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) та Уругвай, або у них немає космічної програми, або вона знаходиться в зародковому стані, як у Венесуели, Азербайджану, Білорусі та Пакистану».

За словами Марка Жульєна, у першому випадку Китай має мало шансів залучити ці країни порівняно із США. У другому випадку, для країн з невеликим досвідом або без досвіду в цій галузі космос часто не є пріоритетом, і тому вони не є сильними партнерами для Китаю.

Проте субнаціональні партнери можуть забезпечити шлях до ширшого впливу та співпраці, навіть з ОАЕ, які підписали «Угоди Артеміди» і беруть участь у створенні навколомісячної космічної станції Gateway.

Дипломатія – лише один із аспектів нових місячних програм. Проєкти Artemis і ILRS вимагають величезних економічних і технологічних ресурсів. NASA продемонструвало свою надважку ракету SLS. Компанія SpaceX зараз працює над тим, щоб ввести в експлуатацію систему космічного запуску багаторазового використання Starship.

Китай розробляє ракету Long March 10 для польоту людини в космос за межі низької навколоземної орбіти. Він планує відправити своїх перших астронавтів на поверхню Місяця до 2030 року за допомогою двох запусків Long March 10. Екіпаж запускатиметься на одній ракеті, а на іншій окремо буде запускатися місячний посадковий модуль, який ще розробляється.

Очікується, що більша ракета Long March 9, яка, судячи з усього, зазнала низки конструктивних змін, зокрема для можливості повторного використання, почне експлуатуватися в 2030-х роках. Ця ракета-носій сприятиме здійсненню великих місій зі створення місячної інфраструктури. Вони були викладені в китайсько-російській дорожній карті ILRS, представленій у 2021 році.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України