Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Законодавці чинять тиск на представника Пентагонуз приводу потенційної російської космічної ядерної зброї

Звіти розвідки США про розробку Росією ядерної зброї космічного базування були ключовим моментом обговорення на слуханнях у Конгресі 1 травня. Помічнику міністра оборони США з питань космічної політики Джону Пламбу законодавці задавали питання про можливості цієї зброї та її потенційний вплив.

На слуханнях підкомітету зі стратегічних сил Комітету з питань збройних сил Палати представників Джон Пламб заявив, що адміністрація як і раніше дуже стурбована повідомленнями про те, що Росія розробляє протисупутникову систему, яка може бути ядерним пристроєм. І він підкреслив необхідність подальшого моделювання та досліджень, щоб зрозуміти потенційний вплив цієї зброї на орбіті.

Багато запитань було піднято конгресменом Майком Тернером (республіканцем від штату Огайо), який очолює Постійний спеціальний комітет з питань розвідки Палати представників (House Permanent Select Committee on Intelligence). Новина про те, що Росія може розробляти ядерну зброю космічного базування, з’явилася в лютому після того, як Майк Тернер попередив про потенційну загрозу та закликав адміністрацію Байдена розкрити подробиці про ймовірну зброю.

У Білому домі заявили, що, незважаючи на занепокоєння, цей потенціал, як повідомляється, все ще знаходиться на стадії розробки і не готовий до негайного розгортання. Адміністрація зазначила, що розгортання порушить заборону Договору про космос 1967 року на розміщення ядерної зброї на навколоземній орбіті.

Майк Тернер наполягав на тому, щоб Джон Пламб надав детальну інформацію про те, який тип зброї розробляє Росія і де в космосі вона може бути розгорнута.

Джон Пламб відмовився розповісти подробиці про готовність зброї до запуску, запропонувавши розглянути ці деталі на секретному засіданні.

Згідно із заявою Джона Пламба комітету, яку зачитав Майк Тернер, «цей потенціал може становити загрозу для всіх супутників, якими керують країни та компанії по всьому світу, а також для життєво важливих комунікаційних, наукових, метеорологічних, сільськогосподарських, комерційних служб і служб національної безпеки, від яких ми всі залежимо».

У ході подальшого опитування Майком Тернером, Джон Пламб припустив, що ядерна протисупутникова зброя, якщо її підірвати, може зробити низьку навколоземну орбіту непридатною для використання протягом тривалого часу, можливо, року.

«Це не безпосередня загроза, про яку ми повинні хвилюватися прямо зараз, – сказав Джон Пламб. – Але ми стурбовані цим, міністерство оборони і вся адміністрація, і я знаю, що Конгрес сприймає це надзвичайно серйозно».

Джон Пламб розкритикував нещодавнє вето Росії на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка підтвердила положення Договору про космос, що забороняють розміщення ядерної зброї або іншої зброї масового знищення в космосі.

Президент РФ В. Путін заперечив плани Росії розгорнути ядерну зброю в космосі, але Джон Пламб заявив, що вето в ООН свідчить про протилежне. «У нас щойно була резолюція Ради Безпеки ООН, на яку Росія наклала вето, що фактично може схилити її зробити це», – сказав він.

Джон Пламб зазначив, що моделювання та симуляція необхідні, «щоб знати особливості того, як ця річ буде використовуватися, якого типу детонація може бути, де вона може бути підірвана і який буде результат».

Руйнування буде відчутно на низькій навколоземній орбіті, де більшість супутників не захищені від ядерної радіації, і вони стануть непридатними для використання «протягом деякого періоду часу… Це може тривати рік», – сказав він.

Оцінки впливу ядерного вибуху ґрунтуються на тому, що сталося після того, як у 1962 році США провели ядерне випробування на великій висоті під назвою Starfish Prime, яке збільшило випромінювання заряджених частинок у навколоземному просторі до значень, які в 10 мільйонів разів перевищують рівень природного випромінювання.

«Той факт, що Росія наклала вето на резолюцію, яка підтверджує вже взяті на себе зобов’язання, викликає занепокоєння», – заявив Джон Пламб.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України