У США обговорюється можливість повернення бойового чергування стратегічної авіації

У той час, коли нова адміністрація та Конгрес США планують переглянути підходи до ядерної тріади та загальні потреби в модернізації ядерних озброєнь, командувач Стратегічного командування США (U.S. Strategic Command, STRATCOM) адмірал Чарльз А. Річард попередив законодавців, що зменшення витрат на модернізацію ядерних сил може викликати необхідність повернутися до норм холодної війни.

Довідково: Ядерна тріада – стратегічнісили, включають три компоненти: стратегічна авіація, міжконтинентальні балістичні ракети та атомні підводні ракетоносці. З 1991 р, у зв’язку із закінченням Холодної війни, було припинено постійне бойове чергування стратегічної авіації. Наземний компонент ядерної тріади – МБР Minuteman-ІІІ – була прийнята на озброєння у 1970 році. На її заміну розробляється нова МБР Ground Based Strategic Deterrent (GBSD), загальна вартість розробки та розгортання коштуватиме $ 86 млрд. Представники Демократичної партії у Конгресі пропонують перенаправити $ 1 млрд з розробки GBSD на розробку нової вакцини від COVID.

У Конгресі США висловлюються сумніви стосовно необхідності модернізації наземного компоненту ядерної тріади – застарілої МБР Minuteman III. Під час слухань кілька депутатів звернулися до адмірала Ч.Річарда з проханням переглянути необхідність цієї модернізації напередодні бюджетних обговорень.

Адмірал Ч.Річард повідомив, що за умов закінчення терміну служби МБР та відсутності чергування бомбардувальників STRATCOM матиме лише підводні човни-носії ракет, чого не достатньо для забезпечення ядерного стримування. Він повідомив, що рішенням може стати відновлення бойового чергування стратегічної авіації з ядерною зброєю, як це було за часів холодної війни.