Головна » Огляд програм Міністерства оборони США викликає занепокоєння щодо систем запуску в космос та попередження про пуски ракет

Огляд програм Міністерства оборони США викликає занепокоєння щодо систем запуску в космос та попередження про пуски ракет

8 червня Рахункова палата США (Government Accountability Office, GAO) представила щорічний огляд програм озброєння (Weapon Systems Annual Assessment), який включає оцінку основних оборонних придбань за 2021 рік.

Однією із 107 військових програм, розглянутих у зазначеному звіті, була програма запуску в космос в інтересах національної безпеки.

Зокрема, у звіті йдеться, що технічні проблеми при розробці нової ракети Vulcan компанії United Launch Alliance можуть перешкодити Міністерству оборони припинити свою залежність від російського ракетного двигуна RD-180 до 2022 року, як того вимагає Конгрес.

Міністерство оборони протягом десятиліть запускало супутники на «робочій конячці» Atlas 5 компанії ULA, яка використовує двигун RD-180 на першій ступені. Конгрес у 2016 р. наказав Пентагону припинити використання ракет-носіїв, що працюють на російських двигунах, і дозволив укладати контракти на запуски ракетою Atlas 5 лише до 2022 р.

У серпні 2020 року Міністерство оборони США уклало контракти з ULA та SpaceX на приблизно 34 запуски протягом п’ять років, починаючи з 2022 року. Для цього контракту ULA запропонувала свою нову ракету Vulcan, яка використовує двигун BE-4, виготовлений компанією Blue Origin.

«Розроблений в США ракетний двигун, що розробляється для ракети-носія Vulcan компанії ULA, стикається з технічними проблемами, і може бути несвоєчасно кваліфікованим для перших запусків, запланованих у 2021 році», – заявила GAO.

Представники Національної програми космічних запусків в інтересах національної безпеки (National security space launch program, NSSL) запевнили GAO, що Vulcan «продовжує планувати перші запуски та сертифікацію в 2021 році», йдеться у звіті. «Однак, якщо ULA не зможе закінчити сертифікацію двигуна у 2021 році, програма NSSL буде змушена продовжувати покладатися на Atlas 5 для запусків у 2022 році, незважаючи на майже $ 2,9 млрд інвестицій у розвиток нової системи запуску».

Минулого місяця ULA підтвердила, що перший запуск ракети Vulcan буде перенесений з 2021 на 2022 рік через проблеми з корисним навантаженням. Компанія Blue Origin заявила, що планує поставити перший готовий до польоту двигун BE-4 у цьому році. Ракета Vulcan має успішно виконати два орбітальні польоти, перш ніж отримати сертифікат для запуску в інтересах національної безпеки. ULA заявила, що досягла домовленості з Космічними силами США щодо використання ракети Atlas 5 замість Vulcan у першій місії в інтересах національної безпеки.

Крім того, GAO у своїй оцінці оборонних програм також висловила занепокоєння стосовно нової супутникової системи Космічних сил США Next-Generation Overhead Persistent Infrared satellites (OPIR), яка, за оцінками, коштує $ 12 млрд та призначена для попередження про запуски балістичних ракет в будь-якій точці земної кулі.

На даний час програма включає три супутники на геостаціонарній орбіті, виготовлені Lockheed Martin, та два супутники на полярній орбіті, виготовлені Northrop Grumman.

GAO заявила, що Космічні сили, імовірно, матимуть труднощі із запуском у 2025 році чергового супутника на GEO і з звершенням створення угруповання з п’яти супутників до 2030 року.

«За наявними даними, програма має 17 критично важливих технологій, сім з яких є незрілими», – повідомляється у звіті GAO.