Командувач Космічних сил США доповів Конгресу про зростаючу загрозу від космічних можливостей Китаю

20 квітня Командувач Космічних сил США генерал Джеймс Дікінсон (James Dickinson) в доповіді Конгресу зазначив, що американські військові стурбовані швидким розвитком космічного потенціалу Китаю, особливо створенням супутника, оснащеного роботизованою рукою-маніпулятором, який може наближатися до супутників противника, щоб вивести їх з ладу.

«Пекін активно прагне космічної переваги за допомогою космічних систем та систем космічного нападу», – відмітив Дікінсон у своєї доповіді Комітету з питань збройних сил Сенату. «Особливе занепокоєння викликає супутник Shijian-17, китайський супутник з роботизованою рукою».

Китай заявив, що Shijian-17 (SJ-17) є експериментальним супутником, який використовується для надання послуг зв’язку та мовлення, а також для спостереження за космічним сміттям. Однак деякі західні організації, зокрема Вашингтонський центр стратегічних та міжнародних досліджень, відзначають його «незвичну поведінку» на орбіті.

«Космічна технологія роботизованої руки «може бути використана в майбутній протисупутниковій системі», – повідомив Дікінсон. «Китай також має безліч наземних лазерних систем різного рівня потужності, які можуть засліпити або пошкодити супутникові системи».

Здатність Китаю знищити американські супутники має вирішальне значення, оскільки широко відомо, що результат сучасної війни буде вирішений в перші хвилини першого дня бойових дій, коли кожна сторона буде намагатися вивести з ладу засоби зв’язку та навігації противника, такі як Глобальна система позиціювання (GPS).

Всі дії Збройних сил США — авіаносців, винищувачів п’ятого покоління, танків і ракет — залежать від GPS у визначенні місця розташування, навігації та хронометражу. Перевага США у військовій сфері може бути негайно втрачена, якщо цифровий зв’язок буде порушено.

Дікінсон зазначив, що Китай також створює «широкий комплекс засобів зі створення перешкод і впливу на кіберпростір, використання спрямованої енергетичної зброї, орбітальних засобів та наземних протисупутникових ракет», – все це може перешкоджати військовій діяльності США. Дікінсон заявив, що Іран і Північна Корея також вдосконалюють свої можливості щодо радіоелектронної боротьби для придушення GPS.

На слуханнях 20 квітня Дікінсон назвав Китай «ключовим викликом» у космічній сфері, з більш ніж 400 супутниками на орбіті, в чому він поступається лише США. Росія має близько 200 супутників, але, за словами генерала, до 2030 року вона може подвоїти цю кількість.

У ході зазначених слухань сенатор від штату Мен Ангус Кінг (Angus King) зазначив, що «в конфлікті найперше, що намагатиметься зробити противник, це — здійснити тотальну кібератаку і спробу засліпити нас». Кінг запитав, чи буде складніше вивести з ладу засоби зв’язку на початку конфлікту, якщо мати угрупування малих супутників замість великих космічних апаратів вартістю у мільярди доларів.

«Маленькі супутники, багато супутників на орбіті, забезпечують нам … стійку здатність, яку буде дуже важко зруйнувати», – відповів Дікінсон. «Зв’язок, розвідка, попередження про пуски ракет – ці види діяльності, на мою думку, будуть більш стійкими, якщо ми матимемо те, що ми називаємо зчепленою мережею або угрупованням (сузір’ям)». «Це абсолютно військова сфера», – зазначив генерал про космос. За словами Дікінсона, його головним пріоритетом у захисті орбіти «є здатність реально бачити і розуміти, що відбувається в космічній сфері».

Через комбінацію супутників і наземних засобів Космічне командування США прагне бути обізнаними, де знаходяться об’єкти, що можуть представляти небезпеку, аналізувати можливості та наміри противника, щоб зрозуміти, в чому полягає загроза та її рівень, додав Дікінсон.

Із швидким збільшенням кількості комерційних супутників, ризик виникнення скупчень або зіткнень зростає, відмітив він. «Щодня ми відстежуємо близько 32 000 уламків, з яких майже 7 000 є активними й неактивними супутниками», – повідомив Дікінсон.

Військова модернізація Китаю зосереджена не стільки на знищенні на полі бою, скільки на націлюванні на супутники та системи зв’язку противника, щоб «перешкоджати засобам противника з’єднувати системи озброєнь та обмінюватися даними й інформацією», – йдеться у звіті Служби досліджень Конгресу (a Congressional Research Service report), оновленому цього місяця. «Для цього китайські військові в 2015 році створили Сили стратегічної підтримки, які поєднують у собі кібернетичні, космічні функції та функції РЕБ», які вони використовують у своїх наземних, повітряних, морських та ракетних силах», – йдеться в звіті.