Експерти насторожено ставляться до космічного сміття, проте SpaceX заперечує «ризикову ситуацію», яка виникла з OneWeb

Європейські космічні експерти закликають до більш ефективного контролю космічного сміття та регулювання космічного руху.

«Космічне сміття стає головною проблемою, набагато більшою, ніж кілька років тому, коли потрібно було зробити лише кілька маневрів, щоб уникнути зіткнення», – заявив новий Генеральний директор Європейського космічного агентства (ЄКА) Йозеф Ашбахер на конференції «Європейське вирішення проблем космічного сміття», яка відбулася 20 квітня в онлайн-режимі.

За оцінкою представника Міжнародного астрономічного союзу Томаса Шильдкнехта, великі супутникові угрупування створюють «величезні ризики зіткнень». «Нам необхідні більш жорсткі правила з управління рухом об’єктів у космосі та міжнародні механізми із забезпечення виконання цих правил».

За оцінками ЄКА, у космосі знаходиться майже 129 млн об’єктів, більшість з яких мають розмір лише від 1 мм до 1 см.

«Ці частинки створюють величезну небезпеку для космічних апаратів, від яких залежать послуги на Землі – телекомунікація, прогнозування погоди та багато інфраструктурних об’єктів», – сказав Ашбахер.

Водночас, компанія SpaceX у своєї апеляції до Федеральній комісії зв’язку США (FCC) заперечує виникнення «ризикової ситуації», що нещодавно виникла між супутниками систем Starlink та OneWeb, про що повідомляли ЗМІ. У листі до FCC йдеться, що «супутники не зіткнулися би, навіть якби не було проведено жодного маневру».

Компанії SpaceX та OneWeb збираються випустити великі супутникові угруповання на низьку навколоземну орбіту (система Starlink – на даний час на орбіті 1318 супутників, до середини 2020-х років планується мати 12 000 супутників, система OneWeb – на даний час на орбіті 146 супутників, планується мати 648).